.
Елітні сорти меду
На отримання певного сорту меду впливають такі фактори, як сезонний час медозбору, умови погоди, флорміграція і флороспеціалізація різних порід бджіл і інші фактори.
Бджолиний мед - це цінний продукт, який створюється медоносними бджолами головним чином з нектару квітучих рослин. У квітковому меді міститься в середньому 13-20% води, близько 0,4% білків і головні складові - глюкоза і фруктоза - понад 80%. Крім того, до складу меду входять мінеральні речовини і вітаміни В1, В6, С, РР і ін., антибактеріальні речовини, біогенні стимулятори, а також органічні кислоти і ферменти. У загальній складності в меді присутній більше 300 речовин і 30 мікроелементів, які благотворно впливають на здоров'я людини. У складі всіх цих корисних речовин також є цілий ряд ферментів, які значно прискорюють обмін речовин в організмі людини, чим забезпечують його нормальне функціонування, зміцнюють організм, а також продовжують життя. Тому мед є дуже цінним харчовим продуктом і дивовижним природним лікарським засобом, що має унікальний позитивний вплив на організм людини.
Здавна мед використовується людиною і як лікарський засіб і просто як ласощі, широко використовується в кулінарії.
Єгипетські папіруси, яким вже понад 3 тис. років, підтверджують, що мед уже тоді широко застосовувався для лікування і профілактики різних захворювань.
У Китаї та Індії він також дуже цінувався у всі часи. Наприклад, індійський бог Вішну на стародавніх манускриптах зображувався у вигляді бджоли, що відпочиває на квітці лотоса.
У Стародавній Греції в жертву богам приносилися фрукти, намазані медом (вважалося, що він дає богам безсмертя). Також його вважали напоєм молодості. Наприклад, давньогрецький мислитель Демокрит, який вживав мед в їжу і дожив до 100 років, вважав, що мед сприяє збереженню здоров'я і довголіття. А знаменитий давньогрецький лікар Гіппократ, який дожив до 107 років, не тільки сам вживав мед, але широко використовував його у своїй медичній практиці. Стародавні мусульмани вважали мед божим даром і вживали його для лікування всіх видів хвороб. На думку Авіцени, мед - найцінніші ліки і один з найважливіших продуктів природи, який здатний продовжувати життя.
А на Русі мед був і залишається понині важливим лікувальним засобом народної медицини. З розвитком науки вчені неодноразово вивчали причини цілющого впливу меду на організм людини. І кожен раз підтверджували, що мед має всі підстави вважатися дійсно лікувальним продуктом бджільництва для людей різного віку. На сьогоднішній день мед та інші бджолопродукти широко використовуються як в офіційній, так і в народній медицині.
Завдяки щедрості природи на різноманітність медоносної рослинності бджоли роблять мед різноманітний за своїм складом та лікувальними характеристиками. За походженням мед можна поділити на квітковий, падевий і змішаний. На отримання певного сорту меду впливають такі фактори, як сезонний час медозбору, умови погоди, флорміграція і флороспеціалізація різних порід бджіл і інші фактори. Назва сорту меду зазвичай формується за назвою рослини-медоносу, з якого збирається основна частина нектару. Квітковий мед буває монофлорний і поліфлорний. Монофлорний тип меду в чистому вигляді, тобто той, який робиться тільки з одного виду медоносної рослини, зустрічається рідко. Є, звичайно, багато сортів меду, які носять монофлорний характер, але тут враховується ступінь переважання нектару основного і супутніх медоносних рослин. Зібраний одночасно з багатьох видів рослин поліфлорний мед зазвичай має назву залежно від місця збору нектару, як, наприклад, луговий (польовий) мед, лісовий мед, степовий мед, гірський мед і т.п.
Поліфлорні види меду вважаються дуже корисними для профілактики і лікування широкого спектру захворювань. Мед, зібраний з певного медоносу зазвичай має лікувальні властивості, які притаманні самому медоносу, плюс всі корисні речовини, які може дати будь-який мед. Серед монофлорних видів меду, особливо корисними, так би мовити елітними сортами, які у нас найбільш доступні, вважаються гречаний мед, так як в своєму складі містить велику кількість мікроелементів і вітамінів, високий рівень заліза і рутин; вересковий мед, оскільки містить багато білків і цінних мінеральних речовин; конюшиновий мед, оскільки володіє відмінним смаком, добре проявляє себе при лікуванні простудних і легеневих захворювань, найбільш ефективний при лікуванні гіпертонії; фацелієвий мед, оскільки ефективно допомагає при лікуванні серцево-судинних захворювань, серця і мозку; еспарцетовий мед, тому що містить значну кількість аскорбінової кислоти, каротину і ферментів, лікує судинну і бронхо-легеневу системи, корисний при всіх шкірних захворюваннях і інші види меду.