.
Маточне молочко – цінний продукт бджільництва проти стенокардії
Маточне молочко – це біологічно активний продукт, що містить цінні речовини та впливає на хвороби серця. А енергетична цінність маточного молочка у кілька разів вище, ніж меду та перги.
Маточне молочко – це біологічно активний продукт, що містить гормони росту, статеві гормони, 15 мікроелементів (залізо, марганець, цинк, кобальт й ін.), 22 амінокислоти (зокрема, усі незамінні), ферменти: каталазу, інвертазу, холінестеразу й ін.), у великій кількості вітаміни групи В, РР, трохи менше С, Д, провітаміну А й ін. Властивості маточного молочка – загальнозміцнювальні, тонізуючі, імуностимулюючі та такі, що нормалізують артеріальний тиск – використовуються для лікування різної патології. Енергетична цінність маточного молочка у кілька разів вище, ніж меду, перги, що визначається високим вмістом у ньому білка, амінокислот, вітамінів, мікроелементів.
Метою нашого дослідження було вивчити вплив маточного молочка на плин стабільної стенокардії напруги I - ІІІ ФК і ліпідний обмін зазначених хворих.
Під спостереженням перебувало 72 хворих (60 чоловік і 12 жінок) у віці від 32 до 63 років. Усі хворі були розподілені на 2 групи: 1 - 45 осіб, 2-27 осіб (контроль). Хворі першої групи щодня упродовж одного місяця одержували маточне молочко у дозі 100 мг натщесерце сублінгвально (під язик) до сніданку й обіду. За період спостереження всі пацієнти одержували дієтичне харчування (стіл №10) і нітропрепарати пролонгованої (тривалої) дії.
Усім хворим до дослідження, через 2 тижні і наприкінці лікування (через 1 місяць) робили велоергометрію. Кров для дослідження ліпідного обміну брали вранці натщесерце після 15-годинного голодування тричі упродовж дослідження. У крові визначали вміст холестерину, тригліцеридів, ліпопротеїдів високої щільності та ліпопротеїдів низької щільності.
Одночасно щодня фіксували кількість нападів стенокардії, кількість уживаних нітратів, контролювали артеріальний тиск, пульс. За необхідності робили ЕКГ (електрокардіограму). До початку дослідження клінічні симптоми, гранична потужність стерпного навантаження і ліпідний обмін у хворих обох груп були приблизно однакові.
Починаючи з 10-14 дня і до закінчення лікування маточним молочком, хворі першої групи відзначали поліпшення загального стану, зменшення частоти й інтенсивності нападів стенокардії. а також добової потреби в антиангінальних препаратах.
Під час проведення велоергометрії через 2 тижні спостереження у хворих першої групи частота серцевих скорочень (пульс) знизилася на 16,8 ударів за хвилину на висоті навантаження, а через 4 тижні на 18,6 ударів за хвилину порівняно з вихідними даними. Під час навантаження через 2 тижні приріст систолічного артеріального тиску був менше на 26,4 мм рт.ст., а через 4 тижні – на 32,4 мм рт.ст., ніж під час такого ж навантаження на початку лікування. У хворих другої групи пульс і значення артеріального тиску через місяць спостережень практично не змінилися. За період спостереження у хворих першої групи збільшилася толерантність (легше переносили) до фізичного навантаження.
Слід зазначити, що ліпідний обмін хворих першої групи через 2 тижні лікування практично не змінився, а через місяць були отримані наступні результати: вміст холестерину знизилася в середньому з 7,1 ±0,26 до 6,20±0,19 ммоль/л, вміст тригліцеридів незначно зріс і склав у середньому 1,30±0,20 ммоль/л після лікування, концентрація ліпопротеїдів високої щільності та ліпопротещів низької щільності практично не змінилася, склавши відповідно 0,96±0,10 і 0,95±0,12 ммоль/л.
У контрольній групі ліпідний обмін за час спостереження практично не змінився. Таким чином, застосування маточного молочка упродовж одного місяця у хворих стабільною стенокардією напруги призвело до поліпшення загального клінічного стану і результатів велоергометрії у вигляді приросту граничної потужності навантаження порівняно з контролем. Цей ефект можна зв'язати із здатністю пробіотиків, до яких відноситься і маточне молочко, поліпшувати переносимість фізичного навантаження, підвищувати енергетичні можливості організму на клітинному рівні, не порушуючи клітинний обмін.
Лікуючи хворих стабільною стенокардією напруги, варто пам'ятати про добове дозування маточного молочка. Для хворих гіпертонічною хворобою, доза, що рекомендується, дорівнює 50 мг двічі на добу, для гіпотоніків – 150 мг двічі на добу. У наше дослідження хворі з гіпертензією не включалися, тому нами було обране дозування 100 мг двічі на добу.
ВИСНОВКИ:
1. У хворих стабільною стенокардією напруги регулярний прийом маточного молочка поліпшує як клінічну симптоматику, так і толерантність до фізичного навантаження, що підтверджено результатами велоергометрії.
2. Прийом маточного молочка можна широко рекомендувати для реабілітації хворим стабільною стенокардією напруги як на стаціонарному, так і на амбулаторному етапі лікування.
3. Під впливом маточного молочка у хворих стабільною стенокардією напруги уже через один місяць лікування поліпшується ліпідний обмін.
За матеріалами журналу Пасіка