Новости

Это интересно

Пчёлы умеют считать до четырёх.

Проведя серию экспериментов, учёные выяснили, что медоносные пчёлы превосходят…

На рынке, где есть Варроадез очень сложно приходится конкурентным препаратам

- они просто не выдерживают конкуренцию ни по цене,…

Варроадез - это лучшее современное средство

для лечения варроатоза и действует на два вида клеща…

Пчеловоды-долгожители

По результатам статистического исследования по долгожителям старше 100 лет…

Препараты для лечения пчел ЗАО АГРОБИОПРОМ

 обеспечивают самые высокие показатели сохранности пчел и рентабельность пасеки.

Язык танцев и звуков

Пчелы общаются с помощью языка танцев и звуков. Это…

Препараты для лечения пчел ЗАО АГРОБИОПРОМ

 - это и высокая эффективность, и безупречно стабильные качество…

Проблема варроатоза пчел решена! -

поочередное применение препаратов ЗАО АГРОБИОПРОМ: Апидез, Варроадез, Амипол-Т,…

Прополис играет решающую роль в жизни пчелиной семьи.

Он обеспечивает безупречную чистоту улья, или древесного дупла, где…



     .
       

Виготовлення вощини своїми руками

Якщо налогодити  виробництво вощини самостійно, то тоді точно не прийдеться когось звинувачувати, якщо раптом що, а оскільки не приходиться "грішити", то добре і спокійно на душі. Далі в статті пасічник-любитель ділиться своїм досвідом виготовлення вощини.  

Раніше я, як і переважна більшість бджолярів, купував вощину, а вже 6 років виготовляю її сам. Оскільки я замкнув виробництво, то тепер не приходиться когось звинувачувати (не лаєш погану вощину, коли бджоли хворіють), а оскільки не приходиться "грішити", то добре і спокійно на душі. Ще П.І. Прокопович дуже багато уваги звертав на духовність, тому що пасічник повинен бути "духовним" і "малогрішним". Такі риси забезпечують нормальну гармонійну роботу з Божим створінням – бджолою.
Якісна вощина дає мені сильні якісні бджолосім'ї і якісну бджолопродукцію, як винагороду за мою роботу.
Виготовлення вощини займає багато часу і праці. Але пасічник не повинен боятися зайвої роботи, бо він повинен працювати, як бджола. Якщо він не працює, як бджола, то це не пасічник. Ще П.І. Прокопович так нам всім заповідав. Тому я і дотримуюся цього заповіту.
Хочу трохи докладніше розповісти про те, як я виготовляю вощину, може комусь з пасічників ця інформація стане у нагоді.
Спочатку я готую віск. Роботу цю здійснюю в непогожі дні, а також узимку. Віск перетоплюю і відстоюю у теплому місці.
Воскосировину беру тільки від здорових бджолосімей. Від хворих сімей віск використовую для виготовлення свічок тощо.
Відбираю з стільників пергу. Відбір перги здійснюємо вручну всією сім'єю. Віск після відбору перги теж перетоплюю. Воскосировину (сушину) мию з попереднім відмочуванням. Потім перетоплюю на паровій воскотопці. Після витримки упродовж 1-1,5 години у воскотопці зливаю віск у посуд і ставлю у тепле місце в закутаному вигляді на відстоювання для того, щоб рештки мерви, перги, вуликового сміття (кокони з чарунок) осіли на дно злитків. Для того, щоб всі рештки осіли на дно злитків, треба, щоб віск охолоджувався повільно.
Витримку у паровій воскотопці здійснюю з метою знезараження воску. Очищені воскозлитки перетоплюю ще раз у воскотопці і відстоюю з метою знезараження і очищення від решток сміття.
Після подвійного перетоплювання у паровій воскотопці, відстоювання та очищення злитки розварюю на водяній бані з метою зневоднення.
Коли злитки воску очистилися від сміття і зневодилися, то вони готові для виготовлення вощини.
Вся робота з підготовки якісного воску займає багато часу. Але якщо цього не робити, то листки вощини будуть із сміттям і рихлими від наявності в них зайвої вологи.
Перед виготовленням вощини готую мастику для того, щоб на вальцях не залипали листки воску. Мастику роблю з господарчого мила, води і харчової соди. На 1 шматок мила даю 0,7 пачки харчової соди. Мило перед цим подрібнюю, розмочую в теплій воді і відстоюю упродовж 12 годин. Потім додаю харчову соду і воду, розмішуючи, довожу до консистенції сметани. Коли готовий увесь віск і мастика, починаю готувати вощину.
Віск розтоплюю на водяній бані і виливаю на противні з нержавіючої сталі. Після зняття листків (гладеньких) з противнів гравірую їх на гравірувальних вальцях. Товщину гладеньких листків виливаю візуально.
Температуру при знятті з противнів знаю на дотик, тому що виробництво це кустарне і у мене упродовж шести років з'явилися певні навички.
Після гравірування на листки прикладаю шаблон і обрізаю по розміру стандартної вощини 410x260 мм.
Після цієї роботи листки мию від мастики і висушую. Коли листки помиті і висушені, складаю у пачки (стопи) і кладу на зберігання. Зберігаю в неосвітленому сухому приміщенні з температурою повітря в середньому від10 до 14°С.
Коли я перетоплюю воскосировину, то залишаються "виплавки". Ці виплавки я сушу на плівці в окремому приміщенні. Після того, як вся відбракована воскосировина перетоплена, я розварюю воскові виплавки з водою і пресую на воскопресі. Цю роботу я здійснюю з метою отримання найбільшої кількості товарного воску. Пресування виплавків роблю з постійним приливом кип'яченої води. При проливі гарячою водою збільшується вихід воску під час пресування.
Вощину я виготовляю потовщену, з розрахунку 12 листків на 1 кг. Потовщені листки вощини міцно тримаються на рамках і бджолам легше їх відбудовувати. Також при відкачуванні меду із світлих стільників при центрифугуванні на медогонці немає випадків пориву (обриву) стільників.
Таким чином мені легше вдається використовувати відбір меду при "вересовому" взятку.
Коли я почав використовувати вощину власного виробництва, у мене на пасіці зникли хвороби і бджоли стали добре розвиватися, бо вощина повністю відбудовується і чарунки не змішуються. Бджоло-матки у таких умовах засівають рамки повністю, від планки до планки.

В.М.БАЧИНСЬКИЙ, м. Новоград-Волинський, Житомирська обл.

 

За матеріалами журналу Пасіка


Закрыть

Задайте вопрос специалисту

Ваше имя:
Контактный e-mail:
Ваш вопрос: