.
Зимівля бджіл карпатської породи в південних районах
Оскільки карпатські бджоли належать до категорії найраніших у своєму розвитку (з точки зору відкладання яєць), то на їхню адресу висловлюють необґрунтовані думки про погану зимівлю.
Слід окремо зупинитися на зимівлі бджіл карпатської породи в південних районах, в регіонах з м'якшим кліматом (підвищення температури тривалий час до + 10 - 12°С). Оскільки карпатські бджоли належать до категорії найраніших у своєму розвитку (з точки зору відкладання яєць), то на їхню адресу висловлюють необґрунтовані думки про погану зимівлю, опроношення бджолосімей
Це пов'язано з можливістю активної яйцекладки, усередині гнізда (наявність вільних чарунок), а бджоли, як відомо, за зниження температури розплід не покидають, утворюючи щільність для збереження тепла, можуть відірватися від корму і загинуть. Для цього гніздо треба збирати так. Оскільки розташування резервних бджіл у гнізді в районах з теплим кліматом не так важливо, гніздо формують на повномірних рамках (завдання – мінімум вільних чарунок у гнізді). У такій сім'ї за підвищення температури і відсутністю вільних чарунок матці ніде буде відкласти критичну кількість яєць, а в разі похолодання сім'я повністю справиться зі своїм завданням.
3 багатокорпусним вуликом поступають так: пізно восени знімають по черзі верхні корпуси і ставлять на підставки з підставленими розрізаними надставками. Прибирають перший корпус, вибравши по черзі рамки у ящики. На дно-підставку ставлять верхні корпуси, по черзі з кожної рамки нижнього корпусу (вийнявши рейки-закладки), струшують бджіл на рамки, ставлять на місце рейки-закладки і гніздо готове. В дні-підставці утворюється льоток заввишки 5-6 мм, відкритий льоток в 1-корпусі і вентиляція бічна. З настанням весни, після обльоту бджіл, нижній корпус підставляють під низ і проблем немає.
За матеріалами журналу Пасіка